W oficjalnej uroczystości otwarcia odcinka kolei wschodniej Krzyż-Bydgoszcz wziął wtedy udział król Prus Fryderyk Wilhelm IV. Dwa dni później odjechał stąd pierwszy pociąg w kierunku Berlina. Tamten budynek zupełnie nie przypominał dzisiejszego, co nikogo nie powinno dziwić. Przez lata kolejnictwo przeszło olbrzymią rewolucję. Zmieniały się pojazdy, infrastruktura kolejowa, a także nieodłączny element podróży - dworce. Jeszcze w XIX wieku budynek dwukrotnie rozbudowywano. Na początku XX dworzec trzeba było odbudować po pożarze. Kolejna przebudowa miała miejsce na przełomie lat 60 i 70, a ostatnia modernizacja zakończyła się ledwie kilka lat temu.

Fundacja Rozwoju "Jutronauci" w ramach projektu "Gry kozackie" zaprasza w niedzielę do udziału w przygotowanej przez nich zabawie "Kolej Żelazna". - 25 lipca 2021 roku nikczemny doktor Purchawa, po 5 latach nieobecności w Bydgoszczy postanowił pozbawić miasto jednego z najcenniejszych skarbów. Planuje wysadzić zabytki techniki, mosty kolejowe, by gruz zasypał koryto rzeki zalewając tym samym elektrociepłownię na Jachcicach oraz zniszczył nabrzeżny ekosystem zachodniej Bydgoszczy. Czy uda Wam się go powstrzymać...? - pytają organizatorzy.

Gra miejska wystartuje o godzinie 11:00 na skwerze przy moście Królowej Jadwigi, a zakończenie planowane jest około 14:00. Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem wszelkich obowiązujących obostrzeń epidemicznych. Bilety są już wyprzedane. Do gry mogły rejestrować się zespoły liczące od 2 do 5 osób.