- Dziś dziękujemy sportowcom, olimpijczykom, osobom szczególnie zasłużonym dla kujawsko-pomorskiego sportu - powiedział Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. - Pomysł, żeby uhonorować sportowców i zorganizować tę galę narodził się już prawie 2 lata temu - przekazał Andrzej Maciejewski, sekretarz KPRO. - W zeszłym roku nie mogliśmy tego zrobić - ze względu na panującą pandemię musieliśmy przełożyć to o rok - dodał.

- Cieszymy się, że możemy włączyć się w obchody 100-lecia powrotu kujawsko-pomorskiego regionu do Polski - powiedział Krzysztof Zieliński, prezes KPRO. Podczas uroczystości wręczono Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości, a także specjalnie przygotowane na tę okazję medale związane z obchodzoną w ubiegłym roku rocznicą. Wybrano ponad 120 zawodników, trenerów i działaczy wyróżnionych w ten wyjątkowy sposób.

IMG_20210910_122451

- Sportowcy są wzorem, symbolem sukcesu dla młodych ludzi, dzieci i młodzieży. Szczególnie w dobie internetu, gier komputerowych, telefonów, które są dla nich pewnym zagrożeniem, sport jest bardzo dużą szansą. Sukcesy sportowców, młodych ludzi, którzy są wzorem, są bardzo potrzebne - uważa Bogdanowicz. O wyjątkowości IO mówił minister z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Kiedy przychodzi czas Igrzysk Olimpijskich, to wszyscy kibicujemy, trzymamy kciuki za Polaków. To nas wszystkich jednoczy - radość z każdego medalu - stwierdził Łukasz Schreiber.

Poseł dodał, że gala i wyróżnienia są okazaniem szacunku i wdzięczności za rozsławianie Polski na cały świat. Region na IO reprezentowało 211 sportowców, którzy przyczynili się do zdobycia 35 medali - to prawie 12% dorobku wszystkich polskich olimpijczyków. Zawodnicy startowali w 20 dyscyplinach. Na gali nie brakowało uczestników zawodów w Tokio, ale też sportowców, którzy startowali w 1956 roku w Melbourne - Alfonsa Niklasa i Danieli Walkowiak-Lewickiej.