Funkcjonariusze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w ramach ogólnopolskiej akcji "Nielegalne odpady 2021" połączyli siły z inspektorami z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Wspólnie prowadzili w ostatnich dniach na drogach regionu kontrole przewozu odpadów. Celem było m.in. wzmocnienie komunikacji i współpracy organów ścigania, służb i inspekcji ochrony środowiska w walce z przestępczością przeciwko przyrodzie.

Mundurowi Służby Celno-Skarbowej prowadzili kontrolę m.in. na autostradzie A1. Na parkingu węzła Włocławek-Północ zatrzymano do kontroli samochód ciężarowy, którym miały być przewożone odpady palne (paliwo alternatywne). - Po sprawdzeniu przez funkcjonariuszy naczepy okazało się, że jest ona załadowana zupełni innym rodzajem odpadów - odpadami wielkogabarytowymi - poinformował Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

O_2

Przewoźnikowi za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym w zakresie przewozu odpadów grozi kara administracyjna w wysokości 12 000 złotych. Postępowanie w sprawie naruszenia przepisów prowadzi KPUCS w Toruniu.

Podczas rutynowej kontroli w bydgoskim oddziale celnym mundurowi z KAS zatrzymali 1260 sztuk sprowadzonych z Chin elektrycznych nawilżaczy powietrza do aromaterapii, zaprojektowanych z myślą o dzieciach oraz dystrybutory wody sprowadzone z Wielkiej Brytanii. Przedmioty nie spełniały podstawowych norm bezpieczeństwa i nie mogły być dopuszczone do obrotu. Potwierdził to Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy.

A1

Jeśli importer dokona niezbędnych napraw, nawilżacze powietrza trafią na rynek. Po kontroli 72 dystrybutory wody musiały opuścić teren Unii Europejskiej. Od początku roku funkcjonariusze bydgoskiego oddziału celnego zatrzymali 2,3 tys. sztuk towarów, które mogły zagrażać życiu lub zdrowiu konsumentów.

W tym czasie mundurowi KAS udaremnili przywóz 3,5 tony niebezpiecznych dla środowiska odpadów w postaci używanych części samochodowych i ponad 23 ton podkładów kolejowych. Zapobiegli również wywozowi do Wielkiej Brytanii 1520 sztuk opakowań produktów leczniczych, na których podmiot nie posiadał odpowiednich zezwoleń.

A2