Szczegóły dotyczące nowej organizacji ruchu opisaliśmy tutaj. Dodatkowe informacje udzielono też na zorganizowanej przez wykonawcę i Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w ubiegłym tygodniu konferencji, o czym szerzej można przeczytać pod tym adresem. Przejazd ulicami, których dotknęły zmiany od samego poranka budził dużo emocji.

Zgodnie z obietnicą ZDMiKP na swoich mediach społecznościowych szeroko relacjonował sytuację w okolicy mostu Kazimierza Wielkiego. Przedstawiono tam informacje dotyczące przewidywanych opóźnień w kolejnych godzinach. W komentarzach można było przeczytać jednak sporo uwag kierowców i pasażerów, którzy spędzili w korkach więcej czasu niż ten podawany przez profil.

Po godzinie 14 sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja przy i na ulicy Fordońskiej. Podróż rozpoczęliśmy autobusem z nowego przystanku na ulicy Bałtyckiej. Okoliczni mieszkańcy dostosowali się prawie bez wyjątku do obowiązujących tam od dziś zakazów parkowania, dzięki czemu przejazd pojazdów komunikacji miejskiej nie był utrudniony. Już tu było widać niewielkie korki tworzące się od ulicy Fordońskiej w kierunku Curie Skłodowskiej.

IMG_20210913_141314_1_LI

Autobus na przystanku był o czasie. Przejazd z tego miejsca na most Kazimierza Wielkiego zajął mu 12 minut - o 6 więcej niż przewidziane jest w rozkładzie. Głównym problemem było pokonanie odcinka od wjazdu z Bałtyckiej na Fordońską do samego mostu. To w tym miejscu tworzyły się największe zatory w kierunku Fordonu. Korek zaczynał się już na rondzie Fordońskim, a kończył po minięciu galerii Pomorskiej. Po 14 pokonanie tej trasy samochodem było wydłużone o co najmniej 15-20 minut.

W przeciwnym kierunku największe zatory widoczne były w okolicach centrum handlowego. Na kolejnych odcinkach drogi przejazd wyglądał dość płynnie. Większy ruch niż zwykle widoczny był też na wjeździe z ul. Fabrycznej - tę trasę prawdopodobnie wybrało część kierowców, którzy do tej pory poruszali się zamkniętą od dziś Łęczycką.

Opóźnienia były też zauważalne na liniach tramwajowych - pojazdy szynowe nie pojawiały się o czasie. Przejazd z przystanku Fordońska/Fabryczna na Fordońską/Bałtycką zajął 7 minut (według rozkładu 4). Na części tego odcinka pojazdy komunikacji miejskiej poruszają się wahadłowo. Dodatkowo muszą zwolnić w trakcie przejazdu przez rozjazdy nakładkowe. Choć pojazdy poruszają się wolniej, to biorąc pod uwagę duże korki, to prawdopodobnie najszybszy sposób na pokonanie tej trasy.