Uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Wyklętych zaplanowano na niedzielę 26 września. - Wybraliśmy tę datę, bo to wigilia narodzin Polskiego Państwa Podziemnego, które powstało 27 września 1939 roku - powiedział Mirosław Golon, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. - To nie jest data tragiczna, ale chwalebna, data wielkości polskiego narodu i społeczeństwa. Nawiązuje do tego, co udało się Polsce mimo tragedii, mimo sowieckiego noża w plecy 17 września, mimo niemieckiej potęgi i sukcesu w polu, mimo zdrady, opuszczenia nas przez cały świat - dodał.

Pogrzeb rozpocznie się mszą świętą w Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo przy al. Ossolińskich 2 w Bydgoszczy o godzinie 11:00, skąd kondukt pogrzebowy uda się na cmentarz. Zainteresowane osoby będą mogły pokonać tę trasę specjalnie podstawionymi autobusami. Mszę poprowadzi biskup senior Wiesław Alojzy Mering. Organizatorzy przypominają o reżimie sanitarnym. Jeśli komuś nie uda się wejść do środka bazyliki, będzie mógł śledzić uroczystości na telebimie. Pogrzeb odbędzie się w obrzędzie wojskowym.

IMG_20210917_111341_1

- Zapraszam wszystkich, którzy chcą oddać cześć, pamięć tym, którzy w sposób bestialski, a są to bohaterowie wybitni, zostali zamordowani. Ich głównym celem była walka o ojczyznę - powiedział Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. - Ludwik Augustyniak i Florian Dutkiewicz byli też żołnierzami Powstania Wielkopolskiego, bohaterami z początkowej fazy odzyskiwania niepodległości po zaborach. Brali też udział w wojnie polsko-bolszewickiej i byli zawodowymi podoficerami Wojska Polskiego w dwudziestoleciu międzywojennym - przybliża życiorys postaci Golon.

Wyższy stopniem, Tadeusz Ośko, dorastał już w wolnej Polsce. Zbigniew Rostek, gdy wybuchała wojna miał zaledwie 19 lat. - Jest jeszcze piąta ofiara, związana bezpośrednio ze Zbigniewem Rostkiem - jego siostra Wanda Rostek, którą aresztowano jako 18-latkę za to, że nie doniosła na brata. Została skazana na 4 lata, a faktycznie na śmierć w grudziądzkiej katowni - mówił Golon, który zapowiedział, że w przyszłym roku także ona zostanie upamiętniona.

IMG_20210917_112027

Wciąż trwają poszukiwania kolejnych ofiar i próba ich identyfikacji. W planowanych na niedzielę uroczystościach weźmie udział prezes IPN-u Karol Nawrocki oraz zastępca prezesa instytucji, Krzysztof Szwagrzyk, który odpowiada właśnie za identyfikację ofiar totalitaryzmu. - Liczymy na bydgoszczan. To są nasi bohaterowie, związani z nami. Ich rodziny, bliscy tutaj pozostali, są wśród nas i będą obecni na tej uroczystości - powiedział Golon.

Dzień wcześniej, w sobotę 25 września od 17 do 21 planowane jest czuwanie przy zmarłych w Auli św. Krzyża w Domu Zgromadzenia Księży Misjonarzy przy Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo.