Finałowe teksty przez cały tydzień prezentowane są w formie szkiców scenicznych w różnych miejscach Bydgoszczy: w VI Liceum Ogólnokształcącym, Akademii Muzycznej, Kinie Pomorzanin, I LO oraz Auli Copernicanum UKW. Do nagrody nominowani zostali:

  • Lasza Bugadze - „Antimedea” (Gruzja)
  • Michał Buszewicz - „Autobiografia na wszelki wypadek” (Polska)
  • Tijana Grumić - „I have never seen the stars” (Serbia)
  • Mikita Iljinczyk - „Dark room” (Białoruś)
  • Lena Laguszonkowa - „Matka Gorkiego” (Ukraina).

IMG_20211020_190407

Nazwisko zwycięzcy w obradach wyłoni pięcioosobowa kapituła w składzie: Swiatłana Aleksijewicz (laureatka Nagrody Nobla), Davit Gabunia (uznany pisarz i dramatopisarz gruziński), Julia Holewinska (wicedyrektorka TPB), Marius Ivaskevicius (dramatopisarz litewski) i Agnieszka Lubomira Piotrowska (tłumaczka dramatów z języka rosyjskiego, członkini Zarządu sekcji C Stowarzyszenia Autorów ZAiKS).

Laureat bądź laureatka zostanie ogłoszona podczas uroczystej gali w sobotę o 19:00 w Pałacu Ostromecko. Zwycięzca lub zwyciężczyni pierwszej edycji konkursu otrzyma statuetkę AURORY autorstwa Malwiny Konopackiej oraz nagrodę główną w wysokości 50 000 złotych.

AURORA.Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy - statuetka

Tegoroczna edycja odważnie spogląda na Wschód, głównie dotykając problemów, z którymi mierzą się mieszkańcy Białorusi i Gruzji. Represje wobec niezależnych dziennikarzy i aktywistów, przemoc wobec protestujących Białorusinów czy dyskryminacja ruch LGBTQiA w Gruzji, odwoływania tam Parady Równości - to część tematów, które zostaną poruszone podczas zaplanowanej na Festiwalu Prapremier debaty.

- Przy okazji powołania AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy Teatr Polski w Bydgoszczy rozpoczyna cykl debat, poruszający najbardziej newralgiczne tematy współczesnej rzeczywistości. Będziemy rozmawiać z przedstawicielami i przedstawicielkami świata kultury i sztuki, specjalistami i specjalistkami z zakresu mediów, praw człowieka i aktywizmu - zapowiadają organizatorzy.

IMG_20210626_145842

Debatę finałową tegorocznego festiwalu poprowadzą Katarzyna Kasia i Paweł Sztarbowski. W "Polach walki" głos zabiorą Davit Gabunia, Data Tavadze - reżyser młodego pokolenia z Gruzji, Anzhela Krashevskaya - założycielka i dyrektorka Centrum Sztuk Wizualnych i Performatywnych Art Corporation, Taciana Niadbaj - białoruska poetka i tłumaczka oraz Marius Ivaškevičius - litewski prozaik i dramatopisarz.

Debata odbędzie się na małej scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy w sobotę o godzinie 15. Wstęp na wydarzenie jest wolny.