Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz poinformował, że w najbliższych czasie planowane jest zwiększenie miejsc w placówkach medycznych dla osób zmagających się z koronawirusem. Do walki z epidemią włączone zostaną dwa kolejne szpitale, co pozwoli zwiększenie liczby łóżek do 543.

- Liczba chorych w szpitalach zdecydowanie w ostatnim czasie się powiększyła. Porównując z rokiem 2020, to dużo mniej, ale nawet na dobę w ostatnich dniach przybywało po 30 pacjentów - przekazał Bogdanowicz. Wtedy chorych w szpitalach było 650, dziś to 323 osoby. Dobowa liczba zakażeń zaczęła przekraczać 300, a w październiku 2020 roku było to 1500 osób.

img-20210308-100556

- Możemy mówić, że koronawirusa nie ma - takie informacje są rozpowszechniane w mediach społecznościowych, a jednak ci chorzy są przez ratowników medycznych w karetkach odbierani, przewożeni do szpitali, bo taki jest ich stan zdrowia, bo muszą być odpowiednio leczeni i zabezpieczeni przez wykwalifikowany personel medyczny. Inaczej tej choroby leczyć się nie da - uważa Bogdanowicz.

W izolatorium w Ciechocinku aktualnie przebywa 37 osób. Dostępnych jest tam 70 miejsc. Wojewoda zauważa, że to wyjątkowe miejsce na tle innych regionów, ponieważ zatrudniony jest tam personel medyczny. Opieka nad pacjentem przypomina tę szpitalną. W innych województwach izolatoria umieszczone są w hotelach.

IMG_20210317_101540

- Chciałbym zaapelować, aby przestrzegać zasad DDM-u - powiedział Wojciech Koper - Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. - Należy nosić maseczki, zwłaszcza w przestrzeniach publicznych zamkniętych, ciasnych, typu komunikacja miejska oraz dezynfekować ręce. W przypadku, gdy mamy jakiekolwiek podejrzenia, natychmiast należy zgłaszać się do lekarza, prosić o test, a nie chować się w domu i odkładać tę wizytę na ostatnią chwilę. Przebywanie w domu bez opieki specjalistycznej może skutkować później cięższym przebiegiem przechorowania - dodał.

Do tej pory w województwie zaszczepiło się ponad 950 tysięcy osób - to ponad 59% z możliwych. Największym powodzeniem szczepionki cieszą się w gminach Radziejów i Ciechocinek. - Historia nauczyła nas, że wirus SARS-CoV 2 bywa nieprzewidywalny - stąd tak ważne jest, aby się szczepić. Obecnie w szpitalach przebywają osoby niezaszczepione, które chorują w bardzo ciężki sposób - zauważył Paweł Rajewski – konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa kujawsko-pomorskiego.

img-20210308-101250-2

Czwarta fala według ekspertów ma być mniejsza, ale ma dotyczyć głównie osób, które nie przyjęły szczepionki. Potwierdzają to dane - ponad 70% pacjentów hospitalizowanych w regionie to osoby niezaszczepione. Wśród nich są też przedstawiciele najstarszych grup wiekowych - osoby po 70, 80, a nawet 90 roku życia. - Przebieg COVID-19 u osoby zaszczepionej i niezaszczepionej jest zupełnie inny - stwierdził Rajewski. W wypadku osób po szczepionce śmiertelność jest dużo mniejsza, a choroba ma łagodniejszy przebieg.

Konsultant wojewódzki zachęcał do tego, aby trzecią dawkę szczepień przyjęły kolejne grupy osób - od 18 do 50 roku życia, a także przypomniał, że niedługo będzie możliwość, aby szczepionkę przyjmowały dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Koper poinformował, że obecnie w regionie robi się 2,5 tys. testów dziennie. W województwie jest 95 ognisk epidemicznych: 66 rozwojowych i 29 stabilnych, a 10 szkół i przedszkoli całkowicie zawiesiło swoją działalność, przechodząc na nauczanie zdalne.