Impreza, która odbyła się po raz dwunasty, była świętem wieńczącym bardzo udany lekkoatletyczny sezon. Tradycyjnie nagrodzono najlepszych lekkoatletów z Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego. W Bydgoszczy licznie stawili się bohaterowie Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

- Rok olimpijski jest zawsze najważniejszym dla środowiska sportowego - powiedział Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki, który jest organizatorem gali. - Dziewięć medali na IO to największe osiągnięcie polskiej lekkiej atletyki. W tym roku mieliśmy kłopot bogactwa przy wyborze - stwierdził Wolsztyński.

Gala Lauru_30102021_fotPawelSkraba_30
Fot. Paweł Skraba

Zwycięzcami w najważniejszych kategoriach została para polskich młociarzy - Anita Włodarczyk i Wojciech Nowicki - złoci medaliści z Tokio. - Bardzo się cieszę, że miałem tak udany rok, jak i z faktu, że nasza lekka atletyka miała tak udany rok. Zdobyliśmy dziewięć medali igrzysk. Oby częściej. Wszystkim życzę dużo zdrowia w kolejnym sezonie, aby omijały nas urazy - mówił na gali młociarz.

Wśród nagrodzonych sportowców w regionie znalazła się Iga Baumgart-Witan oraz jej trenerka i mama - Iwona Baumgart. - To ogromne wyróżnienie, bo tutaj w Bydgoszczy, w moim mieście. Każdy sportowiec bardzo ciężko pracuje na medale każdego dnia, ale nie każdy je zdobywa - stwierdziła lekkoatletka. - Stoję tutaj dzięki ośmiu wspaniałym kobietom, które tworzą nasz team na 400 m. Nie ma w tej drużynie słabego ogniwa - podkreśliła Baumgart-Witan, złota medalistka IO w sztafecie mieszanej 4x400 m i srebrna w sztafecie żeńskiej na tym samym dystansie.

Gala Lauru_30102021_fotPawelSkraba_73
Fot. Paweł Skraba

W kategorii nadzieja roku triumfował brązowy medalista IO na dystansie 800 m Patryk Dobek. - Ten sezon nie tylko dla mnie, ale dla większości lekkoatletów był sezonem życia. Kłaniam się nisko trenerom, którzy mnie do tego przygotowali, rodzinie, a także bardzo dziękuję kibicom - mówił biegacz.

Jednym z najbardziej oczywistych wyborów było wskazanie zwycięzcy w kategorii impreza roku. - Halowe Mistrzostwa Europy w Toruniu, nie licząc oczywiście IO, były najważniejszą imprezą lekkoatletyczną w tym roku na świecie - nie ma wątpliwości Wolsztyński. - Przygotowanie tak dużej imprezy w czasach pandemii było dużym wyzwaniem i bardzo się cieszymy, że udało nam się temu zadaniu podołać - dodał.

Ponadto w tym roku w regionie odbyły się dwa duże mityngi, które przyciągnęły najlepsze gwiazdy z Polski i całego świata - Copernicus Cup w Toruniu oraz Memoriał Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Wspominając miniony rok, na gali nie zapomniano również o tych, którzy są przyszłości polskiej lekkiej atletyki. Aż sześciu młodych sportowców wyróżniono w kategorii „Nadzieja Roku”. Tradycyjnie przyznano także laur honorowy, który otrzymał Bogusław Mamiński.

Gali towarzyszyła wystawa zdjęć prezentujących najważniejsze wydarzenia lekkoatletyczne w regionie, a także występy polskich lekkoatletów podczas IO w Tokio.

ZAWODNIK ROKU POLSKA: Wojciech Nowicki
ZAWODNICZKA ROKU POLSKA: Anita Włodarczyk
ZAWODNIK/ZAWODNICZKA ROKU REGION: Iga Baumgart-Witan
TRENER ROKU POLSKA: Grzegorz Tomala
TRENER ROKU REGION: Iwona Baumgart
ODKRYCIE ROKU POLSKA: Patryk Dobek
ODKRYCIE ROKU REGION: Mateusz Kołodziejski
NIESPODZIANKA ROKU: Dawid Tomala
NADZIEJE ROKU: Julia Afelt, Zuzanna Hulisz, Anna Matuszewicz, Aleksandra Nowaczewska, Aleksandra Piotrowska, Sebastian Urbaniak
IMPREZA ROKU: Halowe Mistrzostwa Europy w Toruniu
OSOBOWOŚĆ LEKKIEJ ATLETYKI: Bogusław Mamiński
MASTERKA ROKU: Aneta Lemiesz
MASTER ROKU: Jakub Adamczyk
LAUR HONOROWY: śp. Zenon Begier
SPONSOR ROKU: Anwil S.A.