Kujawsko-Pomorska Liga Debat to przedsięwzięcie organizowane przez Fundację "Projekty Edukacyjne", której celem jest rozwijanie kompetencji komunikacyjnych dzieci i młodzieży. Jej inauguracja odbyła się 28 października w Auditorium Novum Politechniki Bydgoskiej. W trakcie spotkania przedstawiono wszystkich partnerów, ale przede wszystkim odbyło się losowanie grup drużyn, które będą ze sobą debatować w ramach trzech rund.

Uczniowie z ośmiu bydgoskich szkół ponadpodstawowych: IX Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Nowakowskiego, Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych, VI LO im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich i III LO im. Adama Mickiewicza (Grupa A) oraz Zespół Szkół Samochodowych, I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi, XV LO z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Jeremiego Przybory i II LO im. Mikołaja Kopernika (grupa B) będą gościli w ramach I rundy debat oksfordzkich na Wydziale Nauk o Polityce i Administracji UKW oraz na Wydziale Pedagogiki UKW, gdzie odbędzie się III runda rozgrywek.

Uroczysta inauguracja I rundy rozpocznie się w poniedziałek 15 listopada o 9 w Auli im. Profesora Karola Buczka w budynku przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 12. W grupie C znalazły się VIII Liceum Ogólnokształcące i X Liceum Ogólnokształcące z Torunia, a także I LO im. Marii Konopnickiej oraz II LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, a w grupie D IV LO, V LO, VII LO oraz Zespół Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych im. prof. Sylwestra Kaliskiego z Torunia.

W Bydgoszczy debaty będą poświęcone sprawom klimatycznym. Tezy, z którymi zmierzą się uczestnicy to "Migranci klimatyczni powinni posiadać status uchodźcy" i "Aby skutecznie walczyć z kryzysem klimatycznym, powinien powstać specjalny podatek od mięsa". W grupie C i D tematyka będzie dotyczyła jednomandatowych okręgów wyborczych do Sejmu RP oraz nadrzędności postanowień międzynarodowych trybunałów nad konstytucjami krajowymi.

We wtorek debata w Toruniu odbędzie się na na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.