Obecnie w województwie kujawsko-pomorskim chorzy zajmują 607 łóżek w szpitalach, z przygotowanych 691. W placówkach medycznych znajduje się też 55 chorych podłączonych do respiratorów. Na walkę z COVID-19 aktualnie przeznaczono 71 respiratorów. Obecnie średnio na dobę wykonuje się 4000 testów, z czego aż 20% jest pozytywnych - do niedawna było to 12%.

Według planu przyjętego w poprzednim tygodniu, łóżek dla chorych na COVID-19 ma być 1100. - Obawiam się, że nie będzie to wystarczająca liczba. Wszystko wskazuje na to, że liczba osób w szpitalach, będzie systematycznie rosła. Będziemy wypracowywali kolejne decyzje, żeby miejsc nie zabrakło - zapowiedział Mikołaj Bogdanowicz.

Bogdanowicz przypomniał, że razem ze służbami apelują o to, aby nie przekształcać w placówkach medycznych oddziałów internistycznych i wewnętrznych, ale decyzja nie leży po stronie urzędu wojewódzkiego. - To dyrektorzy szpitali decydują o tym, jakie oddziały przekształcają - przypomniał.

img-20210308-100556

Wojewoda zaapelował, aby osoby przebywające w izolacji czy na kwarantannie ułatwiały pracę służbom. Obecnie w regionie jest 12 541 adresów (ponad 17 000 osób), które musi kontrolować policja. - Każda z tych osób powinna zainstalować na telefonie aplikację pod nazwą kwarantanna domowa. Dzięki niej bardzo łatwo i prosto przekazywać informację o miejscu, w którym dana osoba się znajduje. Praca policji dzięki temu jest łatwiejsza - powiedział Bogdanowicz.

Wojewoda mówił też o działaniach policji i wspólnych patrolach z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej, dotyczących stosowania zasad DDM - dystansu, dezynfekcji i maseczek. W czwartek w tej sprawie pouczono 206 osób i wystawiono 103 mandaty.

Czy osoby, które nie zostały zaszczepione mogą spodziewać się dodatkowych nakazów lub zakazów? - Obostrzenia dla osób niezaszczepionych - to decyzje na poziomie krajowym, a nie regionalnym. Prowadzaliśmy bardzo długo i intensywnie kampanię szczepień w województwie kujawsko-pomorskim - przypomniał Bogdanowicz. Jak mówił, nie da się ludzi zmusić na siłę, a w wielu wypadkach brak szczepienia kończy się tragicznie.