8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej oddelegowała swoich przedstawicieli w ramach modułu zadaniowego, który wspiera działania żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej przy granicy z Białorusią. Żołnierze z Kujaw i Pomorza są wsparciem i odciążeniem mundurowych z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Ich obecność w rejonie przygranicznym nie ma na celu zwiększenia liczebności żołnierzy na miejscu, tylko zapewnienie zmienności na stanowiskach - informuje por. Paweł Banasiak, oficer prasowy.

- Terytorialsi, którzy wyjechali wesprzeć działania 1 PBOT to ochotnicy. Pozostali żołnierze brygady od 8 listopada pozostają w 24h gotowości do natychmiastowego stawiennictwa - dodaje. Rotacja w rejonie przygranicznym ma być cykliczna. Kolejni żołnierze zadeklarowali już swoją dyspozycyjność, dzięki czemu zaplanowano następną zmianę.

Żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej od początku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej ich zadania polegały na działaniu jako operatorzy bezzałogowych statków powietrznych FlyEye 3.0, obsłudze zestawów oświetleniowych czy patroli wodnych na rzece Bug.

Obecnie ich zadania zostały rozszerzone. Teraz terytorialsi wysyłani są również na patrole piesze i do służby na posterunkach kontrolnych.