- Wykonując transakcję w sieci, bez względu na to jakiego towaru dotyczą, musimy być ostrożni i kierować się zasadą ograniczonego zaufania, gdyż na popularnych portalach aukcyjnych lub społecznościowych nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk - przekonuje Lidia Kowalska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów przez internet? Ostrzeżeniem dla kupujących powinna być duża niższa cena produktów niż w innych sklepach. Warto zwrócić też uwagę na to, kto sprzedaje nam produkt - liczne dobre opinie zmniejszają ryzyko trafienia na oszustów. Dobrze sprawdzić też od kiedy konto sprzedawcy widnieje w serwisie i ilu użytkowników korzystało z jego usług.

Podczas płatności kartą należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo połączenia internetowego oraz to, czy przesyłane dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na bezpiecznych stronach powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na początku adresu litery https. Za każdym razem należy czytać też regulamin sklepu i opis aukcji.

Kupujący może też domagać się potwierdzenia nadesłania przesyłki przed wysłaniem pieniędzy. W przypadku różnych metod płatności, najbezpieczniejszą jest opcja za pobraniem. Przesyłki zawsze należy sprawdzić, aby mieć pewność, że to właściwy towar. Nie należy też kasować korespondencji ze sprzedającym - w przypadku oszustwa może być ona dowodem potwierdzającym zakup.

Nawet zachowanie środków ostrożności nie gwarantuje nam 100% bezpieczeństwa. Oszuści wymyślają wiele nowych metod. - Przełamują zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i podszywają się pod ich właścicieli. Działają jako pracownicy banku, którzy dzwonią z prośbą o zainstalowanie aplikacji antywirusowej. Zachowajmy czujność i nie dajmy się oszukać - apeluje policja.