Jednym z zarzutów mieszkańców wobec obecnych parkomatów jest ich kiepska funkcjonalność. Wraz z poszerzeniem strefy ma się to jednak zmienić. O szczegóły zapytał w interpelacji radny Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Wenderlich. Jak wynika z odpowiedzi zastępcy prezydenta Bydgoszczy, Mirosława Kozłowicza, ogłoszenie zamówienia w zakresie wyposażenia strefy płatnego parkowania w nowe parkomaty planowane jest w pierwszym półroczu 2022 roku. W tej sprawie planowane jest jedno postępowanie.

Jakie wymogi techniczne mają spełniać nowe parkomaty? Przede wszystkim ma być w nich możliwa płatność kartą bankową. Dodatkowo sprzedaż biletów ma być oparta o wprowadzenie numerów rejestracyjnych pojazdów. W przypadku braku biletu parkingowego możliwe ma być uregulowanie opłaty w określonym terminie z możliwością obniżenia kary.

Parkomaty mają być też zasilane słonecznie. Mieszkańcy mogą liczyć też na możliwość wydruku biletu z kodem qr lub wygenerowanie e-biletu. Zastępca prezydenta Bydgoszczy podał też szacunkowy roczny koszt utrzymania SPP - po modernizacji ma to być około 4,5 mln złotych. Ta kwota dotyczy kosztów parkomatu, utrzymania i serwisu, prowizji za płatności bezgotówkowe czy zatrudnienie obsługi w strefie. Nie obejmuje ona kosztów oznakowania SPP.