UVD Robot to innowacyjne urządzenie do skutecznej dezynfekcji i dekontaminacji pomieszczeń szpitalnych, wykorzystujące promieniowanie UV-C, które niszczy DNA i RNA chorobotwórczych mikroorganizmów, takich jak wirusy, bakterie, pleśnie czy grzyby. Wiązki promieni docierają do najtrudniej dostępnych miejsc. Urządzenie nie wymaga użycia środków chemicznych ani dodatkowego sprzętu.

- UVD Robot jest w pełni automatyczny, obsługiwany dzięki prostej aplikacji, po uprzednim zmapowaniu określonych pomieszczeń porusza się po zamkniętym obszarze samodzielnie a dzięki wbudowanym czujnikom i kamerom omija przy tym wszelkie przeszkody - informuje Kamila Wiecińska z bydgoskiej lecznicy.

Funkcja operatora urządzenia sprowadza się jedynie do jego uruchomienia i weryfikacji efektów dezynfekcji na tablecie, z którym UVD Robot jest połączony.

Efekt pracy urządzenia można sprawdzić, wyświetlając na tablecie mapę odzwierciedlającą przestrzeń, po której się ono porusza. Kolory na mapie pokazują poziom uzyskanej dezynfekcji. Jak podkreśla producent, firma UVD Robots, skuteczność dezynfekcji w wykonaniu robota dochodzi do 99,99999%. Dystrybutorem urządzenia w naszym kraju jest firma MED&CARE.