W konkursie „Rosnąca odporność” nagrody przyznawano tym gminom, w których od 1 sierpnia do 31 października przybyło najwięcej zaszczepionych. Nagrody finansowane są ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID – 19. Co bardzo istotne z udziału w konkursie wyłączone zostały miasta na prawach powiatu i ten fakt wzbudza największe kontrowersje. Chodzi o wątek polityczny. Nie od dziś wiadomo, że rządząca partia ma najmniej zwolenników właśnie w dużych miastach. Z kolei sporo zwolenników PIS-u mieszka w mniejszych miejscowościach. Z drugiej strony poziom wyszczepienia w miastach jest w skali kraju największy, a akcja miała promować przyjęcie leczniczego preparatu, tam gdzie nie szczepionki nie były popularne.

Na pierwszej stronie wtorkowej „Gazety Wyborczej” pojawił się nawet tekst pt. Cichy konkurs Dworczyka, czyli jak dać miliony najmniej zaszczepionym. \– Nagrody dostały nawet najmniej zaszczepione w skali krajowej wsie na Podkarpaciu. Przykład: powiat ropczycko-sędziszowski. Najlepiej zaszczepioną gminą jest tam Sędziszów Małopolski (34 proc.) - ujawniają dziennikarze "GW”.

Stawka była spora. W dużych powiatach - liczących ponad cztery gminy, zwycięzcy przysługuje nagroda w wysokości miliona złotych. Samorząd na drugim miejscu otrzyma 500 tys. zł, natomiast za trzecie miejsce - 250 tys. zł.

Niedawno poznaliśmy listę zwycięzców. W powiecie bydgoskim najlepiej „wyszczepione” gminy to Dąbrowa Chełmińska, Koronowo i Nowa Wieś Wielka. W Dąbrowie Chełmińskiej przyrost od sierpnia do października wyniósł 8,829 p.p., w Koronowie 7,727 p.p., a w Nowej Wsi Wielkiej 7,325 p.p. Teraz wszystkie gminy muszą zgłosić się do Urzędu Wojewódzkiego po odbiór nagrody.

W Polsce aktualnie mamy 20 418 316 osób w pełni zaszczepionych. Dawkę przypominającą przyjęło już ponad 2,5 mln obywateli.