W długiej już historii budowy nowego kampusu Akademii Muzycznej rozpoczyna się nowy rozdział. W środę (6 grudnia) upłynął termin na wniesienie odwołań w związku z wyborem najkorzystniejszej oferty na Generalnego Wykonawcę. Tym samym można było podać do publicznej informacji, że firma UNIBEP S.A. złożyła ofertę wybudowania nowej siedziby uczelni za kwotę blisko 393 mln zł i to ona zajmie się tą inwestycją.

- Dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra KPRM Łukasza Schreibera oraz licznego grona posłów z naszego Miasta udało się uzyskać gwarancję finansowania brakującej kwoty. Niebawem podpisanie umowy i rozpoczęcie długo wyczekiwanych prac budowlanych! - napisali w swoim komunikacie przedstawiciele Akademii Muzycznej.

Pierwotnie resort kultury planował przeznaczyć na ten cel ok. 290 mln zł. Później okazało się, że to nie wystarczy. W listopadzie po apelu Rady Miasta Bydgoszczy i wielu zakulisowych rozmowach z ministrem Glińskim Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwiększyło środki finansowe na budowę nowej siedziby Akademii Muzycznej w Bydgoszczy o dodatkowe 112 mln zł. W ten sposób drzwi do realizacji tego gigantycznego przedsięwzięcia zostały otwarte na dobre.

- Rząd przeznaczy na budowę nowego kampusu bydgoskiej AM ok. 400 mln zł. Będzie to prawdopodobnie największa w historii Bydgoszczy inwestycja realizowana w całości z budżetu państwa. Wierzę, że teraz już nic nie stanie na przeszkodzie, aby rozpocząć budowę tego pięknego obiektu. Będzie on służył nie tylko studentom, ale także miłośnikom muzyki z Bydgoszczy, województwa kujawsko-pomorskiego i całej Polski - nie kryjąc radości, pisał wtedy w mediach społecznościowych poseł Łukasz Schreiber.

Jak informuje Urząd Miasta, nowoczesny kampus Akademii Muzycznej ma powstać w ciągu 4 lat na terenach o powierzchni 3 hektarów pomiędzy ulicą Kamienną i Chodkiewicza, które w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mają przeznaczenie dla nauki, edukacji i rekreacji. Dzięki temu nowy budynek ma szansę stać się istotnym punktem tworzącego się miasteczka uniwersyteckiego w centrum Bydgoszczy. Głównym elementem założenia będzie nowy ośmiokondygnacyjny gmach, który pomieści m.in. cztery sale koncertowe – symfoniczną, kameralną, teatralno-operową i organową, a także sale dydaktyczne i dom studenta.

- Akademia Muzyczna to jedna z uczelni, która buduje markę miasta silnie związanego z kulturą. Jej absolwenci są często laureatami konkursów, zdobywają uznanie na całym świecie. Bez niej trudno wyobrazić sobie rozwój innych instytucji kultury w tym Opery Nova i Filharmonii Pomorskiej. Dlatego nie miałem nigdy żadnych wątpliwości, że warto wspierać tę uczelnię – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Warto dodać, że środki na inwestycję zabezpieczano już w 2014 roku. Wtedy też Miasto przekazało Akademii Działkę o wartości 9 mln zł. W 2018 roku uchwalony został przez Radę Miasta nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uwzględniający inwestycję uczelni.

W związku z tym, że ogromny projekt dotyczy bardzo ważnej części miasta, władze Bydgoszczy włączyły się w planowanie optymalnego układu drogowego. Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ.