Kolejna inwestycja Zalando w regionie. Najpierw wystartowała, trwająca obecnie budowa centrum logistycznego w Białych Błotach. To magazyn o powierzchni ponad 100 000 mkw, gdzie znajdzie pracę blisko 800 osób. Tutaj wszystko ma być gotowe do marca 2022 roku.

Dziś (14 grudnia) spółka oficjalnie zdradza informacje o kolejnym ogromnym projekcie. Jak podaje Zalando w komunikacie prasowym, inwestycja w samej Bydgoszczy – rozpocznie się na początku 2022 roku. W tym przypadku mowa o centrum logistycznym zajmującym powierzchnię 140 tys. mkw (z uwzględnieniem obiektów biurowych.), gdzie w perspektywie długoterminowej pracę może znaleźć nawet 3500 osób. Otwarcie obiektu planowane jest na drugi kwartał 2023 roku.

Jak czytamy w wydanym pod koniec października pozwoleniu na budowę dla tej inwestycji, budynek biurowy będzie miał 3 kondygnacje. Powstanie też łącznik pomiędzy halą magazynową i obiektem dla kierowców, a także place manewrowe, drogi i parkingi. Centrum dystrybucyjne Zalando ma zostać wybudowane przy ul. Hutniczej.

Ta decyzja poszerza europejską sieć logistyczną grupy i jest odpowiedzią na rosnącą popularność klubu zakupowego Zalando – Zalando Lounge. Obecnie niemiecki gigant handlu internetowego dostarcza asortyment modowy do ponad 46 milionów klientów na 23 rynkach, oferując odzież, obuwie, akcesoria oraz produkty kosmetyczne. Dzięki kolejnym, po obiektach w Gryfinie, Olsztynku i Głuchowie (Łódź), dwóch centrach zamierza zwiększyć swoje możliwości dystrybucyjne w naszym kraju.

Na wybór Bydgoszczy i okolic na lokalizację tych dwóch inwestycji wpłynęła m.in. bliskość do klientów w Polsce i na innych okolicznych rynkach. Dodatkowym plusem są takie czynniki, jak potencjał pracowniczy regionu oraz położenie w niedalekiej odległości od innych obiektów Zalando w Polsce, pozwalające na lepszą synergię projektową.

- Inwestycja w Bydgoszczy i jej okolicach pozwoli nam poszerzyć naszą europejską sieć logistyczną oraz wesprzeć rozwój klubu zakupowego Zalando Lounge, który stał się popularny wśród klientów na wszystkich naszych rynkach – w tym, w szczególności, w Polsce. Po raz pierwszy będziemy mieć dwa centra logistyczne w jednym mieście, co jest unikalne dla naszej sieci logistycznej. Zapewni nam to możliwość wyzwolenia nowego potencjału w zakresie tworzenia sprawnie współpracujących zespołów, aby zapewnić jeszcze większą wygodę naszym klientom – Martin Rost, Starszy Wiceprezes Offprice w Zalando.

Wraz z budową nowych centrów zaplanowane są dodatkowe inwestycje realizowane w porozumieniu z lokalnymi władzami, w tym renowacja i budowa nowych odcinków dróg w pobliżu powstających obiektów Zalando.

- Cieszymy się, że Zalando dostrzegło potencjał biznesowy naszego regionu i wybrało Bydgoszcz oraz Białe Błota do budowy dwóch nowych centrów logistycznych. Dzięki tej inwestycji miejsce zatrudnienia na lokalnym rynku znajdzie kilka tysięcy osób. Życzę inwestorowi efektywnej realizacji swoich planów rozwojowych w naszym mieście i regionie oraz liczę na dalszą owocną współpracę – mówi Rafał Bruski, Prezydent Miasta Bydgoszczy.

- Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego od początku służyła inwestorowi wsparciem w procesie wyboru lokalizacji oraz uruchomienia projektu w Bydgoszczy, a następnie w Białych Błotach – dlatego tym bardziej cieszy nas realizacja obu tych inwestycji. Działania Zalando nie tylko potwierdzają duży potencjał naszego miasta i obszaru Metropolii Bydgoszcz dla rozwijania nowoczesnych projektów z branży logistyczno-magazynowej, lecz także pozwalają umocnić naszą pozycję na krajowym rynku tych usług – komentuje Edyta Wiwatowska, Prezes Zarządu Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.