Niedawno informowaliśmy, że Zalando planuje budowę swojego centrum dystrybucyjnego w Bydgoszczy, w pobliżu zakładu Metalkas, na terenach przy ul. Chemicznej i Hutniczej, dawniej należących do MWiK. Teraz wiadomo już, że za wykonanie tego zadania będzie odpowiadać firma Panattoni, która przekazała tę wiadomość dziś (poniedziałek, 20 grudnia) w oficjalnym komunikacie.

To będzie pierwsza bezpośrednia realizacja Panattoni w Europie dla Zalando i jednocześnie największa umowa najmu zawarta w tym roku przez Panattoni - to pokazuje ogromną skalę przedsięwzięcia.

Przypomnijmy, budowa nowego centrum logistycznego Zalando w Bydgoszczy ruszy z początkiem nowego roku, a jej zakończenie planowane jest na drugi kwartał 2023 r. W ramach inwestycji powstanie ponad 140 000 m kw. nowoczesnej powierzchni logistycznej oraz biurowej – budynek biurowy będzie miał przy tym aż trzy kondygnacje. Powstanie też łącznik pomiędzy halą magazynową i obiektem dla kierowców, a także place manewrowe, drogi i parkingi. Zatrudnienie znajdzie tu docelowo do 3,5 tysiąca osób.

Inwestycja przejdzie certyfikację w systemie BREEAM na poziomie „Excellent”. Rozwiązania proekologiczne obejmą m.in. wzmocnioną izolację termiczną budynków, stacje ładowania samochodów elektrycznych, gromadzenie i redystrybucję wody deszczowej, inteligentne systemy zarządzania, zieleń, strefy wypoczynkowe oraz inne udogodnienia poprawiające dobrostan przyszłych użytkowników.

- Popyt na powierzchnie dedykowane sektorowi e-commerce jest olbrzymi, bo szybko rośnie liczba klientów różnych platform zakupowych. W ubiegłym roku w Europie było 480,9 mln użytkowników handlu elektronicznego. Przewiduje się, że do końca tego roku, liczba ta wzrośnie do 507 mln. Nowe obiekty pod e-commerce nie tylko muszą obsłużyć rosnący wolumen zamówień, ale wymagają też wyższej jakości oraz przystosowania do prac większej liczby osób – wyjaśnia Mathieu Giguere, Managing Director działu European Cross Border Team w Panattoni.

Zalando chce poszerzyć swoją przyszłą sieć logistyczną w Europie, ponieważ nowe centrum ma obsługiwać zarówno klientów z Polski, jak i sąsiednich krajów w ramach klubu zakupowego Zalando Lounge. W tym celu w okolicach Bydgoszczy trwa też budowa kolejnego magazynu w Przyłękach na terenie gminy Białe Błota.

Wybór naszego regionu na tę inwestycję nie był przypadkowych - szczególnie w przypadku obsługi zamówień internetowych, a właśnie w branży handlu e-commerce działa Zalando, kwestia odpowiednio zorganizowanego zarządzania logistyką i dystrybucją towaru ma kluczowe znaczenie. Jako atuty lokalizacji w Bydgoszczy Zalando wskazuje bliskość innych swoich obiektów, duży potencjał pracowniczy oraz dobre połączenie z ważnymi ciągami komunikacyjnymi.

Panattoni Europe jest częścią Panattoni Development Company, jednego z największych deweloperów powierzchni przemysłowych na świecie i liderem na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie.