To miejsce kojarzą nie tylko bydgoszczanie, ale też goście przyjeżdżający do naszego miasta. Kamienica przy ul. Dworcowej 75, w której na parterze znajduje się działający od lat bar mleczny - "Bar Dworcowy", została wyremontowana. Warto też przypomnieć, że sam lokal przeszedł lifting niespełna pięć lat temu.

csm_Dworcowa_75x_ba0b74c6a4
Fot. Robert Sawicki/bydgoszcz.pl

Neobarokowa kamienica doczekała się przede wszystkim nowej, odrestaurowanej elewacji. Można na nią popatrzeć, można też oczywiście wejść na obiad do baru.

Urząd Miasta zdradza szczegóły remontu masywnego budynku, posiadającego aż 5 kondygnacji oraz użytkowe poddasze. Fasada utrzymana jest w beżowo-białej kolorystyce. Najokazalej prezentuje się elewacja frontowa od strony ulicy. - Wystrój zachowuje klasycyzującą formę podkreśloną między innymi prawie idealną symetrią. Jednocześnie wydatne wykusze oraz loggie z wypuszczonymi tarasami sprawiają, że linia elewacji jest bardzo płynna. Na fasadzie w obrębie parteru zastosowano boniowanie - czytamy na stronie Miasta.

W osi budynku znajduje się portal wejściowy zdobiony rozbudowaną płaskorzeźbą.Wyjątkową elegancją charakteryzują się również oryginalne drzwi. Budynek pełni funkcję mieszkalną. Poza barem na parterze działają też inne lokale usługowe.

csm_Dworcowa_75y_4c80b75e02
Fot. Robert Sawicki/bydgoszcz.pl

Przy wejściu znajduje się tablica poświęcona pamięci Andrzeja Szwalbego, wieloletniego dyrektora Filharmonii Pomorskiej i organizatora życia muzycznego Bydgoszczy, który przez wiele lat mieszkał pod tym adresem. Był on m.in. inicjatorem budowy gmachów filharmonii, opery oraz bwa.

Ulica Dworcowa w Bydgoszczy ma długość ponad 1200 metrów. Niemal w całości jest zabudowana stylowymi kamienicami. Uznawana jest za jedną z ważniejszych pod względem historycznym i funkcjonalnym ulicę Śródmieścia. Do momentu budowy dworca kolejowego był to polny trakt prowadzący w kierunku Koronowa. Szybko zyskiwała handlowo-usługowy charakter. Lokowane były przy niej również ważne obiekty użyteczności publicznej. Pierzeje ulicy Dworcowej stanowią w większości kamienice czynszowe wzniesione w latach 1860-1914.

W rewitalizację ulicy Dworcowej oraz jej otoczenia miasto oraz inne podmioty publiczne zainwestowały ponad 300 mln złotych (m.in. nowy dworzec, linia tramwajowa, nowe nawierzchnie, elementy małej architektury). Bardzo ważne dla wizerunku ulicy jest uzupełnienie tych inwestycji także przez poprawę wyglądu prywatnych nieruchomości. W ostatnich latach duży wpływ na zwiększenie liczby remontów w tej części miasta miały też działania nadzoru budowlanego oraz miejskie dotacje na remonty obiektów zabytkowych.