Czas na kolejny etap budowy mostów nad Brdą. Inwestycja za prawie 154 mln zł, którą realizuje firma Trakcja SA, ma zapewnić nowoczesną infrastrukturę na całym ciągu komunikacyjnym od Fordońskiej aż do węzła Szarych Szeregów.

W ostatnich dniach pracownicy wykorzystali sprzyjające warunki pogodowa i mimo kalendarzowej zimy, cały czas kontynuowali pracę, skupiając się na budowie kanalizacji deszczowej oraz wykonaniu palowania pod podpory nowych mostów (tramwajowego i drogowego) i wszystkich szczegółowych działaniach związanych z tym etapem inwestycji.

most-1
Fot. ZDMiKP

Jak informuje ZDMiKP, przy sprzyjających warunkach pogodowych (temperaturach powyżej 0 st. C), po sprawdzeniu nośności zabudowanych pali, planowane są prace związane z wykonywaniem podpór pod mosty. Obecnie trwa również przygotowywanie nasypu do obiektów od strony południowej.

- Na dniach rozpocznie się przebudowa zasilania sieci trakcyjnej w ulicy Fordońskiej, co umożliwi rozbiórkę sieci istniejącej kolidującej z nowobudowanym torowiskiem i przystąpienie do robót torowych. Wcześniej przebudowano sieć ciepłowniczą i gazową, która kolidowała z rozbudową dróg i torowisk - wyjaśnia** Tomasz Okoński**, rzecznik prasowy ZDMiKP w Bydgoszczy.

Dzięki tym wszystkim działaniom można przejść do kolejnych etapów inwestycji. Teraz obejmą one przebudowę torowisk oraz roboty drogowy i na ciągach pieszo-rowerowych. Nowe torowisko, zmodernizowane przystanki, wymiana nawierzchni na ul. Toruńskiej, przebudowa odcinków osiedlowych ulic przyległych do węzła (m.in. cześć ul. Perłowej) - to plany do na najbliższe miesiące.

Jednak ich realizacja oznacza utrudnienia.Dlatego ZDMiKP już dziś informuje o zmianach w komunikacji miejskiej, które zostaną wprowadzone od soboty (8 stycznia). Są one związane przede wszystkim z planowanym rozpoczęciem prac na torowisku wzdłuż ulicy Perłowej.

Dzięki nowemu torowisku na ul. Kujawskiej wszystkie osiedla górnego tarasu nadal będą posiadały bezpośrednie połączenia tramwajowe z centrum. - Wprowadzając nowe rozwiązania, chcieliśmy zminimalizować utrudnienia z jednoczesnym zachowaniem komunikacji do każdego z osiedli. Zależało nam aby nie dublować kursów tramwajowych ul. Kujawską. Rozkłady jazdy zostały więc tak zsynchronizowane, aby po zmianie tras, godziny odjazdów tramwajów nie pokrywały się na wspólnych odcinkach - podkreśla Tomasz Okoński.

Uwaga! Trzeba się przygotować na spore modyfikacje w kursowaniu komunikacji miejskiej.

schemat-PEROWA
Fot. ZDMiKP

Z obsługi pasażerskiej zostaną wyłączone następujące przystanki tramwajowe: - Szarych Szeregów (po stronie północnej węzła) oraz Perłowa / Toruńska (po stronie południowej węzła).

Linie nr 1, 2, 3, 5, 6, 9 i 10 będą realizowały przewozy na standardowych trasach. Linia nr 4 – czasowa trasa Glinki – Kujawska – Bielawy, Linia nr 7 – czasowa trasa Niepodległości – Zajezdnia Tramwajowa, Linia nr 8 - czasowa trasa Rycerska – Zajezdnia Tramwajowa, Linia nr 11 – zawieszona.

Komunikacja zastępcza: Ulica Toruńska na odcinku od r. Toruńskiego do r. Bernardyńskiego (i dalej do r. Jagiellonów) obsługiwana będzie autobusową linią zastępczą „ZaT". Przystanki, które znajdą się na trasie tej linii:

 • rondo Toruńskie
 • Toruńska / Hala
 • Toruńska / Żupy
 • Babia Wieś
 • Zbożowy Rynek
 • rondo Jagiellonów

Uruchomiona zostanie autobusowa linia zastępcza „Za T8" w relacji Kapuściska – rondo Toruńskie z przebiegiem ulicami: Wojska Polskiego, Władysława Bełzy, Spokojną, Toruńską.
Obowiązujące przystanki na tej linii:

 • Kapuściska
 • Wojska Polskiego / Baczyńskiego
 • Wojska Polskiego / Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
 • Szarych Szeregów
 • Bełzy / Szarych Szeregów
 • Spokojna
 • Bełzy / Spokojna
 • rondo Toruńskie

- Osoby podróżujące pomiędzy Bartodziejami i Kapuściskami będą mogły korzystać również z linii nr 59, która na odcinku od przystanku Fordońska/Bałtycka do pętli Kapuściska będzie pełniła funkcje autobusowej komunikacji zastępczej za tramwaj nr 7 - dodaje Tomasz Okoński. Nowe rozkłady jazdy, które będą obowiązywały po wprowadzeniu zmian możecie sprawdzić TUTAJ.