Przy parku trampolin na ul. Zygmunta Augusta ustawiony został stary tramwaj. Przypomina o historii budynku, który był pierwszą zajezdnią tramwajową w Bydgoszczy.

Jak przypomina Urząd Miasta, budynek powstał w 1888 roku, kiedy to w Bydgoszczy uruchomiono sieć tramwajów konnych. Dopiero w 1896 roku wprowadzono trakcję elektryczną. Zajezdnia, po uruchomieniu nowego obiektu w 1959 roku przy ul. Toruńskiej, z czasem pełniła już tylko funkcję warsztatów naprawczych.

csm_ROB_3329_1d98beadfb
Fot. Robert Sawicki/bydgoszcz.pl

Ostatecznie zamknięto je w 1997 roku. Budynek o powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowych został w 2016 roku zaadaptowany na park trampolin "Jumpin Palace". Inwestor przeprowadził niezbędne prace remontowe, ale udało mu się też zachowując historyczną bryłę oraz część detali.

Sam tramwaj, który został ustawiony przez parkiem, bedzie pełnił funkcję symboliczną i ma przypominać o historii budynku. Niemniej warto też przypomnieć kilka ciekawych informacji związanych z charakterystycznym zółtym pojazdem. To ponad 40-letni Düwag M8C, kursujący od 1977 roku w Mülheim an der Ruhr. - W 2016 roku kilka pojazdów wycofywanych z niemieckiego miasta sprowadziły Tramwaje Elbląskie, które po kilku latach wraz z wymianą taboru również wycofano z użytku. Tramwaje tego typu sprowadzane przede wszystkim w latach 90. XX wieku do Polski nazywano często „Helmutami” - informuje Urząd Miasta.