Dobiegają końca prace naprawcze na Moście Uniwersyteckim. Naprawa uszkodzonych elementów mocowań została zakończona. Wykonano też skomplikowane spawania, które były konieczne do zamocowania dodatkowych blach wzmacniających w węzłach mocujących. Pojawiły się też pierwsze czujniki nowego monitoringu na przeprawie.

Wykonawca - firma Kormost - chce dotrzymać terminu i zakończyć prace do 26 stycznia. Harmonogram prac na najbliższe tygodnie zakłada: ponowny naciąg want – do 17 stycznia 2022, montaż i uruchomienie monitoringu na obiekcie – do 20 stycznia oraz kluczowe dla już mocno wyczekiwanego oddania mostu do ruchu, wykonanie próbnych obciążeń obiektu – 21 stycznia.

- Pozytywne wyniki obciążeń próbnych pozwolą udostępnić most jeszcze w styczniu - informuje rzecznik prasowy ZDMiKP w Bydgoszczy Tomasz Okoński i dodaje: - Niezależnie od prac na moście w styczniu kontynuowane będą jeszcze laboratoryjne badania zmęczeniowe liny stalowej pobranej z jednej z want mostu. Chcemy mieć pewność, że awaria nie wpłynęła na trwałość całego obiektu. Badania zmęczeniowe są obecnie realizowane na Politechnice Bydgoskiej.

ZDMiKP zleciło również serię kompleksowych symulacji, które mają pomóc w podjęciu szybkich działań w przypadku wystąpienia utrudnień np. wypadków komunikacyjnych, pożaru pojazdu i innych sytuacji krytycznych.

Korzystając z pełnej dostępności konstrukcji trwa szereg innych prac. - W styczniu zostaną jeszcze doprojektowane i zainstalowane włazy kratowe, które uniemożliwią gniazdowanie ptactwa w konstrukcji mostu. Podczas prowadzonych prac zakonserwujemy i dodatkowo zabezpieczymy strefę kotwienia mostu do filara od strony Wzgórza Wolności. Oględziny przeprowadzone przez ekspertów przy okazji prac naprawczych potwierdziły taką konieczność - wyjaśnia Tomasz Okoński.

Wykonawca już po udostępnieniu mostu do ruchu będzie jeszcze musiał przeprowadzić prace porządkowe pod obiektem oraz w sprzyjających warunkach pogodowych wykonać powłoki antykorozyjne nowych elementów mocowań want. Nad całością zadania od samego początku czuwa grono wybitnych Naukowców z czołowych polskich uczelni technicznych – z Wrocławia, Gdańska i Bydgoszczy.