W związku z dużymi podwyżkami rachunków za prąd, gaz i energię elektryczną, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprwoadziło zapowiadany element tarczy antyinfrlacyjnej, czyli tzw. dodatki osłonowe.

- Dołożyliśmy wszelkich starań, aby to ogromne wsparcie jak najszybciej trafiło do budżetów polskich gospodarstw domowych – zaznaczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Ustawa z 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym została opublikowana w poniedziałek (3 stycznia) w Dzienniku Ustaw. Kolejnym krokiem było podpisanie dzień później przez Ministra Klimatu i Środowiska rozporządzenia ws. wzoru wniosku.

Poniżej prezentujemy w całości komunikat Urzedu Miasta Bydgoszczy dotyczący obowiazujących stawek, miejsc gdzie można uzyskać pomoc oraz instytucji, w których można składać wnioski.

Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwu domowemu, którego dochody nie przekraczają 2100 zł/netto w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł/netto na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Jednocześnie będzie obowiązywać zasada tzw. złotówka za złotówkę, co oznacza, że dodatek będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków będzie wynosić 20 zł, poniżej 20 zł kwota dodatku nie będzie wypłacana.

Ważne! Jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. Ile wynosi dodatek?

Wysokość dodatku zależy od wielkości gospodarstwa domowego i wykorzystywanego źródła ogrzewania.

Dodatek osłonowy wyniesie rocznie:

  • gospodarstwo jednoosobowe - 400/500 zł*
  • gospodarstwo 2-3 osobowe - 600/750 zł*
  • gospodarstwo 4-5 osobowe - 850/1 062,50 zł*
  • gospodarstwo 6 i więcej osobowe - 1 150/1 437,50 zł*
    *Wyższa kwota dotyczy gospodarstw stosujących następujące źródła ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi – wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Gdzie i w jakim terminie złożyć wniosek? Wniosek o przyznanie dodatku osłonowego można składać:

w formie papierowej – pocztą lub osobiście:

  • w Wydziale Świadczeń Rodzinnych (ul. Wojska Polskiego 65) – w godzinach pracy Urzędu Miasta Bydgoszczy;
  • w Punkcie Obsługi Mieszkańca w Centrum Handlowym Zielone Arkady w godzinach pracy punktu – złożenie wypełnionego wniosku;
  • w Filii Urzędu Miasta w Fordonie (ul. Gierczak 6) w godzinach pracy Urzędu Miasta – złożenie wypełnionego wniosku;

elektronicznie – przez platformę ePUAP.

Wnioski można składać w okresie od 4 stycznia 2022 r. do 31 października 2022 r. Aby otrzymać wypłatę dodatku osłonowego w 2 równych ratach, tj. do 31 marca 2022 r. i do 2 grudnia 2022 r., należy złożyć wniosek do 31 stycznia 2022 r.

Osoby, które nie złożą wniosku w do końca stycznia br., nadal będą mogły ubiegać się o wsparcie. Wówczas muszą złożyć wniosek do 31 października 2022 r. W tym przypadku wypłata 100% dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r. Nowe świadczenie zastąpi dotychczasowy dodatek energetyczny.

Pytania można kierować do Wydziału Świadczeń Rodzinnych UMB – (52) 58 56 700, (52) 58 56 735.