W ramach całej inwestycji wycenionej na prawie 25,5 mln zł ulica Smukalska zostanie przebudowana na 3-kilometrowym odcinku od Błądzimskiej na Piaskach do Rajskiej w Smukale. Drogowcy przedstawiają raport z dotychczasowych prac i informują o wprowadzeniu nowej organizacji ruchu.

Do tej pory na odcinku blisko 1,5 km wykonana została nawierzchnia jezdni wschodniej ul. Smukalskiej. Natomiast na pozostałym 500 metrach ułożona została nawierzchnia na całej szerokości jezdni.- Na tych odcinkach do wykonania pozostanie już tylko ułożenie warstwy ścieralnej. W ramach prowadzonych robót wykona została też kanalizacja deszczowa oraz liczne prace ziemne - podkreśla Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

W związku jednak z pogarszającym się stanem dotychczasowej nawierzchni oraz planami dalszych prac budowlanych, w środę 12 stycznia wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu.

- Ruch pojazdów zostanie przełożony na nowo wybudowaną jezdnię a dodatkowo na jego fragmencie wprowadzony zostanie ruch wahadłowy. Nadal zamknięty będzie wlot ulicy Smętowskiej. Miejsce prowadzenia robót zostanie wygrodzone a kierowcy naprowadzeni na odpowiedni tor jazdy - wyjaśnia Tomasz Okoński.

Dzięki tym zmianom wykonawca - firma Strabag - będzie mógł przejść do kolejnego etapu realizacji inwestycji.Przy sprzyjających warunkach pogodowych przeprowadzona zostanie rozbiórku nawierzchni jezdni zachodniej, później pracownicy wezmą się za przebudowę infrastruktury podziemnej. Po zakończeniu tych prac, na jezdni ułożona zostanie nowa nawierzchnia. - Przewidywany termin obowiązywania powyższych zmian na tym odcinku to około 2 miesiące - dodaje Okoński.

Cała inwestycja ma się zakończyć w drugim kwartale 2023 roku. Poza rozbudową Smukalskiej, zmodernizowana zostanie też pętla autobusowa przy ul. Rajskiej. Pojawi się nowa nawierzchnia, chodniki, drogi rowerowe, oświetlenie a cała trasa będzie dostosowana do ruchu autobusowego.