Ostrzeżenie przed oblodzeniem dotyczy wszystkich powiatów woj. kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego. W woj. zachodniopomorskim ostrzeżenie obejmuje powiaty: białogardzki, drawski, gryficki, kołobrzeski, Koszalin, koszaliński, łobeski, sławieński, szczecinecki, świdwiński oraz wałecki. Ostrzeżenie dotyczy także czterech powiatów woj. wielkopolskiego: pilskiego, chodzieskiego, wągrowieckiego i złotowskiego.

IMGW podało, że w tych rejonach kraju prognozuje się m.in. zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu lub śniegu z deszczem powodujące ich oblodzenie. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 22 w niedzielę do godz. 6 rano w poniedziałek.

Instytut ostrzega także przed roztopami w pięciu powiatach woj. podlaskiego: białostockim, bielskim, hajnowskim, siemiatyckim, wysokomazowieckim. Ostrzeżenie będzie obowiązywało od godz. 11 w poniedziałek do godz. 18 we wtorek.

Alert pierwszego stopnia jest wydawany, gdy przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. (PAP)

Katarzyna Krzykowska